Állami vállalatok első számú vezetőinek képzésével folytatja az Állami Számvevőszék etikus vezetőképző programját. Az ÁSZ szeptember 27-én rendezte meg „Fókuszban az állami vállalatok – konferencia és közpénzügyi vezetőképzés” című programját, melyet közvetlenül egy másfél napos képzési modullal egészít ki. A képzés a korábbiakhoz hasonlóan ezúttal is öt héten keresztül zajlik majd, távoktatás keretében. A képzési program 27-i nyitókonferenciáján előadást tartott Domokos László, az ÁSZ elnöke, Bártfai-Mager Andrea, nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter, Szepessy Kornél, a HungaroControl Zrt. vezérigazgatója, valamint az ÁSZ két felügyeleti vezetője.
Az Állami Számvevőszék tanácsadó tevékenységének célja a tudásmegosztás, a „jó gyakorlatok” terjesztése, valamint a közpénzügyi és vezetői ismeretek fejlesztése a közpénzügyi rendszer szervezetei körében. E célt erősítette meg, hogy 2015-ben az Országgyűlés határozatában bízta meg a Számvevőszéket, hogy szélesítse a vezetői rendszerekre vonatkozó tanácsadó tevékenységét és támogassa az etikus közpénzügyi vezetőképzést. Ennek érdekében az ÁSZ a Miskolci Egyetemmel 2016. február 1-jével létrehozta a Közszolgáltatási menedzsment intézeti tanszéket. A 2016 szeptemberében indult képzési program célkitűzése az etikus közpénzügyi vezetőképzés tudományos megalapozása, és kifejezetten a költségvetési intézmények és köztulajdonú gazdasági társaságok első számú vezetői számára készült, az ő munkájukat kívánja segíteni.
A képzési programba történő bekapcsolódás lehetőségét az ÁSZ ellenőrzési tapasztalati alapján 2017 októberében elsőként a múzeumok igazgatói, főigazgatói részére ajánlotta fel. Ezt követően, 2018 márciusában a gyermekvédelmi és szociális intézmények vezetőit szólította meg. A harmadik, önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok vezetői számára meghirdetett képzési program pedig 2018 júniusában zárult.
A szeptember 27-én délelőtt, az ÁSZ budapesti székházában megrendezett nyitókonferencián Domokos László, az ÁSZ elnöke elmondta: a közszférában a veszteségesség elkerülése alapkövetelmény, de a jövedelmezőség nem pontos mércéje az eredményességnek, így azt csak a kitűzött célok elérésének függvényében lehet értékelni. Ha azonban nincsenek számszerűen meghatározott célok, akkor nem mérhető sem az eredményesség, sem a hatékonyság – hívta fel a figyelmet az ÁSZ elnöke. Kiemelte: a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Karával együttműködve az ÁSZ olyan, a szervezetek versenyképességén alapuló modell, illetve mérési rendszer kialakításán dolgozik, amelynek révén a teljesítményt jól kifejező mutatók határozhatók meg.
A konferencián részt vett és előadást tartott Bártfai-Mager Andrea, a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter is, aki előadásában elmondta: az egyik legnagyobb kihívás az állami vagyon portfólió szinten kezelése, és egységes irányítási centrumok létrehozása.
Szepessy Kornél, a HungaroControl Zrt. vezérigazgatója konkrét gyakorlati példákon keresztül mutatta be az állami tulajdonú társaság felelős vállalatirányítását és vagyongazdálkodását.
Dr. Nagy Imre és Dr. Pulay Gyula, az ÁSZ felügyeleti vezetői az állami tulajdonú társaságok számvevőszéki ellenőrzésének, illetve integritás felmérésének összegző tapasztalatait osztották meg a mintegy 120 fős hallgatósággal.
A konferenciát követően 25 állami tulajdonú gazdasági társaság első számú vezetője részére kezdődött képzés, amely közvetlenül négy, egyenként egy óra időtartamú előadással indult, majd pénteken egy teljes napos kurzussal folytatódik. A résztvevők ezután öt héten keresztül távoktatás keretében mélyíthetik el tudásukat, vezetői ismereteiket, majd a megszerzett tudásukról záró megbeszélés keretében számolnak be.
Állami Számvevőszék