Nyilvános az ÁSZ 2014. II. félévi ellenőrzési terve

Átadta az Országgyűlésnek 2014. második félévi ellenőrzési tervét az Állami Számvevőszék. A dokumentumban szerepel egyebek mellett a Magyar Nemzeti Bank, a Magyar Orvosi Kamara, a Diákhitel Központ Zrt., és az Országos Betétbiztosítási Alap ellenőrzése. Folyamatban van a felsőoktatási intézmények, valamint a kampánypénzek felhasználásának ellenőrzése. Az ÁSZ a következő időszakban is kiemelten fókuszál azokra a területekre és intézményekre, amelyek szerepet játszanak az államháztartási hiány, illetve az adósságmutató alakulásában.

Az ÁSZ 2014 második félévében folytatja a zárszámadási ellenőrzésre ráépülő „egyablakos” ellenőrzéseit. Ennek keretében kerül sor a többi közt a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség, az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala és a Magyar Tudományos Akadémia kutatóintézeti hálózatának átalakításával, valamint az európai uniós támogatások felhasználásával kapcsolatos ellenőrzésekre. Utóbbi ellenőrzés kiterjed a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség korábbi tevékenységének értékelésére is.

Törvényi kötelezettség alapján ellenőrzi az ÁSZ a kampánypénzek felhasználását, a 2014. évi választásokra fordított pénzeszközök felhasználását, valamint véleményezi Magyarország 2015. évi költségvetését. 2014-ben is sor kerül a Magyar Nemzeti Bank működésének ellenőrzésére, valamint folyamatban van a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt érintő ellenőrzés is.

Folytatódnak az úgynevezett témacsoportos ellenőrzések. Ezek elsősorban az önkormányzatokat, önkormányzati többségi tulajdonban álló gazdasági társaságokat, illetve a központi alrendszer intézményeit és az állami tulajdonban lévő gazdálkodó szervezeteket érintik majd. Az ÁSZ kiemelten fókuszál az önkormányzati és állami tulajdonban lévő gazdasági társaságok vagyongazdálkodásának ellenőrzésére, ezek keretében értékeli azon gazdasági társaságok beszámolóit is, amelyek szerepet játszanak az államháztartási hiány, illetve az adósságmutató alakulásában. Emellett az ÁSZ folytatja az állami és egyházi fenntartású felsőoktatási intézmények ellenőrzését, amelynek keretében – ahogyan eddig még sosem – az összes egyetemet és főiskolát ellenőrzi, így lehetőséget teremtve egy átfogó, holisztikus ágazati értékelésre. A helyi nemzetiségi önkormányzatok ellenőrzése után, az ÁSZ megkezdi a 13 országos nemzetiségi önkormányzat ellenőrzését is.

2012. óta az ÁSZ féléves, úgynevezett gördülő ellenőrzési tervezést alkalmaz. Az irányadó nemzetközi sztenderdek alapján, az ellenőrzési feladattal összefüggő körülmények változása módosíthatja az ellenőrzési tervben szerepelő ellenőrzési célokat, amely az ellenőrzési programokban jelenik meg. Az ÁSZ hangsúlyt helyez az egymásra épülő, kapcsolódó ellenőrzésekre, az államháztartás egy-egy kulcsfontosságú területének több szempontú megvilágítása pedig hozzájárul a szervezet tanácsadó tevékenységének erősítéséhez. Az elmúlt években elfogadott intézkedési tervek végrehajtását az ÁSZ utóellenőrzések keretében értékeli. Az ellenőrzési terv megtalálható az ÁSZ honlapján.

Állami Számvevőszék

Megszakítás