Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) kénytelen megállapítani, hogy a Transparency International Magyarország (TI) folyamatosan figyelmen kívül hagyja a kampányfinanszírozást, illetve annak ellenőrzését szabályozó hatályos törvényi előírásokat. Azt tapasztaljuk, hogy a TI – általunk nem ismert okból – félrevezeti a hazai és nemzetközi közvéleményt az ÁSZ tevékenységével kapcsolatban. Nyomatékosan felhívjuk ezért a TI figyelmét, hogy az ÁSZ a törvényi előírások értelmében, a választást követően elvégzi a kampánypénzek elszámolásának ellenőrzését.
A Transparency International Magyarország 2014. március 21-én, honlapján reagált a szervezet jogi igazgatójának korábbi valótlan kijelentéseit tételesen cáfoló, három nappal korábban kiadott közleményünkre, és azt állította, hogy „az ÁSZ csak látszólag ellenőrzi a kampányfinanszírozást.”
Ismételten felhívjuk a figyelmet, hogy az Állami Számvevőszék a törvényi előírások értelmében a választást követően, a hivatalos kampányidőszakra vonatkozóan, elvégzi a kampánypénzek elszámolásának ellenőrzését.
Emlékeztetünk, hogy a TI újabb félrevezető nyilatkozata előtt egy nappal tájékoztatót tettünk közzé a kampánypénzek ellenőrzéséről, amelyben részletesen bemutatjuk a számvevőszéki ellenőrzés szempontjait, az elszámoltatás általános követelményeit. A TI közleményéből úgy látjuk, hogy ez sajnálatos módon elkerülte a szervezet figyelmét. A tájékoztatóban ugyanis részletesen ismertetjük, hogy az ÁSZ a kampánypénzek szabályszerű felhasználását a kifizetés bizonylatai, az azokat alátámasztó egyéb dokumentumok (pl: szerződések, megállapodások, bankszámlakivonatok, adományozók befizetését igazoló postai utalványok, számlák, kiadások és költségek elszámolási dokumentumai), a pénzügyi elszámolások, képviselői nyilatkozatok, tanúsítványok, tájékoztatók, a Magyar Közlönyben nyilvánosságra hozott adatok és a sajtótermékek által megküldött, az ÁSZ honlapján megjelentetett árjegyzékek alapján ellenőrzi. A tájékoztatóban szólunk arról is, hogy mind az egyéni jelölteknek, mind a jelölő szervezeteknek biztosítaniuk kell a kampányfinanszírozás dokumentumainak oly módon való elkülönített kezelését, az ÁSZ ellenőrzés részére történő átadását, hogy abból megállapítható legyen a kampányfinanszírozásra felhasznált pénzeszközök, anyagi támogatások, vagyoni juttatások összege, forrása és felhasználásának módja.
Mindezekből következően hamisak a TI legutóbbi közleményében tett állításai, miszerint az ÁSZ „csak formális vizsgálatokat végez” és „csak a számlák formai szabályszerűségét ellenőrzi”. Nem felel meg a valóságnak az sem, hogy az ÁSZ ellenőrzése csupán arra irányul, hogy „a pártok megfelelő értékű számlákat nyújtottak-e be.”
A TI kijelentésére reagálva megismételjük azt is, hogy az ÁSZ készen áll arra, hogy a törvényben meghatározott kérelem és beérkező indítvány alapján bármely, adott esetben minden, a választáson induló egyéni jelölt, vagy párt elszámolását ellenőrizze.
Jelezzük továbbá, hogy az ÁSZ ellenőrzéseinek általános célja, hogy rávilágítsanak a szabálytalanságokra, esetleges törvénysértésekre. Amennyiben a kampánypénzek elszámolásainak ellenőrzése során ilyet tapasztalunk, arra fel fogjuk hívni a figyelmet, illetve élni fogunk a törvényben meghatározott lehetőségeinkkel.
Ismételten hangsúlyozzuk, hogy az ÁSZ egy független állami hivatal, amely nem vesz részt a politikai küzdelmekben. Nyomatékosan kérjük ezért a Transparency International Magyarországot, hogy a kampányidőszakban tett, a hatályos magyar törvényeket figyelmen kívül hagyó, célzott nyilatkozataival, közleményeivel ne vezesse félre a hazai és nemzetközi közvéleményt az ÁSZ tevékenységével kapcsolatban.
Végezetül kérjük a Transparency International Magyarországot, hogy mutassa be azokat a választási kampánytevékenység ellenőrzésével kapcsolatos, más demokratikus országok Számvevőszékeire vonatkozó nemzetközi példákat és gyakorlatokat, amelyek alapján elvárásokat fogalmaz meg az Állami Számvevőszékkel szemben.
Állami Számvevőszék