Hivatalos látogatásra Kínába érkezett Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke, aki hétfőn Liu Jiayi-val, a kínai számvevőszék elnökével folytatott tárgyalásokat.
Liu Jiayi-nak, a kínai számvevőszék elnökének meghívására Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke hivatalos látogatást tesz Pekingben. A bilaterális elnöki megbeszéléseket követően az ÁSZ elnöke a kínai számvevőszék alelnökeivel és vezetőivel is tárgyalásokat folytat. A hivatalos látogatásnak kiemelt jelentőséget ad a kínai gazdaság súlyán túl az is, hogy Kína 2013 és 2016 között be fogja tölteni a Legfőbb Ellenőrző Intézmények Nemzetközi Szervezete (INTOSAI) elnöki posztját.
Domokos Lászlót a kínai számvevőszék elnöke a hétfői megbeszélésen arról tájékoztatta, hogy Kína eltökélt szándéka a legfőbb ellenőrző intézmények ellenőrzési tevékenységének hatékonyabbá, a közpénzfelhasználás ellenőrzésének pedig átláthatóbbá és szigorúbbá tétele. A két elnök egyetértett abban, hogy a megbízhatóságot erősítő számvevőszéki és ellenőrzési módszerek alkalmazása különösen fontos a világgazdaság egészét jellemző bizonytalanságban.
Liu Jiayi kifejtette, hogy a kínai számvevőszék egyértelműen elkötelezett a természeti értékek védelme iránt, amit jól mutat, hogy egyik kiemelkedő ellenőrzésük a katasztrófavédelem rendszerével foglalkozott. Domokos László ezzel kapcsolatban elmondta, hogy 2011-ben az ÁSZ katasztrófavédelemmel kapcsolatos jelentésének megállapításai és ajánlásai nagymértékben hozzájárultak a magyar szaktörvény módosításához.
A tárgyaláson kiderült, hogy az Állami Számvevőszékhez hasonlóan a kínai számvevőszék is kiemelten fontosnak tartja az önkormányzatok eladósodásának kérdését. Liu Jiayi közölte, hogy a kínai számvevőszék 2011-ben el is végezte az ezzel kapcsolatos ellenőrzést, amely az ÁSZ-hoz hasonlóan hangsúlyosan foglalkozott az adósságok visszafizetést lehetővé tevő fedezetekkel is. A kínai számvevőszék elnöke elmondta, hogy a jövőben az eddiginél nagyobb hangsúlyt kívánnak fektetni a makrogazdasági elemzésekre, a gazdaság kilátásainak véleményezésére, a külső gazdasági környezetből adódó kihívásokra, valamint a gazdasági stabilizáció lehetőségeire.
A holnapi nap programján további két kérdés szerepel. A tárgyalások kitérnek az új nemzetközi standardok bevezetésének és alkalmazásának, valamint a tervezési folyamat hatékonyabbá tételének kérdésére is. A partnerek ezen kívül áttekintik a jövő feladatait és az együttműködés lehetőségeit.
A két elnök egyetértett abban, hogy a számvevőszékek szerepe nemzetközi szinten is felértékelődik. Magyarország elsőként igazodik ehhez a helyzethez azzal, hogy az Állami Számvevőszék elnöke elfogadta a kínai számvevőszék elnökének meghívását. Az elnöki szintű meghívás, illetve az, hogy a kínai partner maradéktalanul elfogadta a magyar fél program-javaslatát, jelzi, hogy a találkozás mindkét fél számára kiemelkedően fontos.