Lezárult az Állami Számvevőszék (ÁSZ) teljesítményellenőrzése, amelynek során a 2019-2023. évekre vonatkozóan ellenőrizte a digitális agráriumhoz kapcsolódó intézkedések eredményességét, a digitális megoldások elterjedését. Az ellenőrzés alapján az ÁSZ megállapította, hogy a digitális eszközök és technológiák alkalmazása eredményes volt, hozzájárult a folyamatok optimalizálásához, a költségek csökkentéséhez, ugyanakkor a precíziós termelés eszközrendszeréből származó adatokra csak részlegesen alapoztak a gazdálkodóknál mezőgazdasági döntéseket, az üzemszintű adathasználat, az adatalapú döntéshozatal további ösztönzése szükséges.
A digitalizáció valamennyi nemzetgazdasági ágazatban a versenyképesség megőrzésének, javításának egyik kulcstényezője. A digitális átállási elképzelések már évtizedek óta megjelentek a mezőgazdaságban. Az ÁSZ ellenőrzése megállapította, hogy jóllehet az agrárdigitalizációs intézkedések és kapcsolódó feladatok státuszának értékelésére teljeskörű adatok nem álltak rendelkezésre, a Digitális Agrár Stratégiában rögzített feladatok közül számos megvalósult vagy a feladathoz kapcsolódóan előrehaladás történt.
A gazdálkodókat az agrárdigitalizációban a „VP2-4.1.8-21 Mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatása” című pályázat támogatta, amely keretében mezőgazdasági eszközöket, egyéb erő- vagy munkagépeket, laptopokat és táblagépeket, szolgáltatásokat és szoftvereket szereztek be. A finanszírozott digitalizációs célú támogatási projektek segítették az agrárinformatikai eszközök használatának elterjedését, a termeléshatékonyság javulását. Ugyanakkor az új mezőgazdasági gépek és eszközök által biztosított funkciókat a gazdálkodók nem használták ki teljes körűen, a precíziós termelés eszközrendszeréből származó adatokra csak részlegesen alapoztak a gazdálkodóknál mezőgazdasági döntéseket.
Az ellenőrzött szervezetek által üzemeltetett információs rendszerek, adatbázisok és adatgyűjtések támogatták az agrárium stratégiai irányítását, valamint az ágazat további érintett szereplőit, azonban a különböző adatbázisokban és rendszerekben tárolt információk nem kapcsolódtak össze, az ágazatot az értékelések elvégzésében csak részlegesen támogatták összehangolt információk.
Az agrárdigitalizációs alkalmazkodást támogató programok a középfokú agrár szakképzésbe beépültek. Az agrár szakképzésben végrehajtott fejlesztések ellenére továbbra is jellemző volt a szakmai tárgyakat oktató pedagógusok hiánya, valamint a lemorzsolódás, amely annak kockázatát hordozza magában, hogy az egyébként is jelentős munkaerőhiánnyal küzdő agrár ágazatban nem képződik meg a szaktudással rendelkező utánpótlás. A munkaerőpiacon jelentkező hiány ellensúlyozására jó gyakorlatként azonosította az ÁSZ, hogy együttműködési megállapodást kötött a gazdálkodó és a szakiskola a végzős tanulók naprakész ismereteinek, gyakorlati tapasztalatainak megszerzésére irányulóan. További jó gyakorlatként azonosította a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara őszi, országos, agrárszakképzést népszerűsítő, pályaorientációs programsorozatát.
A precíziós gazdálkodás témaköre beépült a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem képzési rendszerébe, alapkövetelmény lett ezen ismeretek elsajátítása. A 2023-ban kidolgozott új tantervekben már központi elem volt a digitalizáció, a műszaki-informatikai ismeretek erősítése, valamint az üzleti-vezetési-szervezési ismeretek.
Az ÁSZ ellenőrzése azt is megállapította, hogy az agrárium versenyképességi mutatói az ellenőrzött időszakban számottevően nem javultak. A középtávú stratégiai célok megvalósítása érdekében végrehajtott intézkedések és a digitalizációs megoldások terjesztését szolgáló költségvetési támogatásokból megvalósított eredményes beruházások hozzájárultak az agrárium digitalizációjának fejlődéséhez, azonban a mezőgazdaság versenyképességére gyakorolt hatásuk részben a nyomon követést szolgáló adatok hiánya, részben a külső körülmények változása miatt nem volt kimutatható.
Az ÁSZ javaslatokat fogalmazott meg az adatbázisok összekapcsolására, az agrárium digitalizációjával összefüggésben a tényleges eredmények kimutatására alkalmas hatásmutatók kidolgozására, azok alakulásának értékelésére, a gazdálkodók részére nyújtott, agrárdigitalizációs témájú tájékoztató és ismeretterjesztő tevékenység fókuszainak erősítésére.
A teljes jelentés elérhető ezen a linken.