Az Állami Számvevőszék reagálása a pártok ellenőrzésével kapcsolatos félrevezető nyilatkozatokra

Az Állami Számvevőszék felhívja az ellenőrzés alatt lévő pártok figyelmét, hogy a közvélemény félrevezetése és az ÁSZ politikai indíttatású támadása helyett, vessék össze a saját gazdálkodási gyakorlatukat a hatályos jogszabályi előírásokkal, és ez alapján reagáljanak az ÁSZ ellenőrzési bizonyítékokon alapuló megállapításaira. Az ÁSZ tegnap átvette a Jobbik Magyarországért Mozgalom ellenőrzéséről szóló észrevételeket, amelyeket mihamarabb megválaszol. Mindemellett az ÁSZ várja a további hat ellenőrzés alatt álló párt észrevételeit is.

A Jobbik észrevételeivel kapcsolatban az ÁSZ tájékoztatja a közvéleményt, hogy a párt semmilyen az ÁSZ ellenőrzési jogkörébe tartozó ellenőrzési bizonyítékot nem csatolt az észrevételéhez, sem a 2010-es kampányelszámolásokkal, sem pedig a saját 2017. első félévi plakátkampányával kapcsolatban. Az ÁSZ ezúton is felhívja a figyelmet, hogy a pártok ellenőrzése tekintetében kizárólag a pártok elszámolására vonatkozó dokumentumok, adatok tekintetében rendelkezik ellenőrzési jogosultsággal.

Az Állami Számvevőszék ismételten felszólítja a Jobbik Magyarországért Mozgalom elnökét, hogy az ÁSZ folyamatos rágalmazása, valamint a közvélemény félrevezetése helyett, hozza nyilvánosságra a párt 2015-2016. évekre vonatkozó gazdálkodására – amelyeket nem adott át az Állami Számvevőszéknek – valamint a 2017. évi plakátkampányára vonatkozó dokumentumokat, és bizonyítékokkal támassza alá, hogy a párt nem fogadott el tiltott vagyoni hozzájárulást. Az ÁSZ újfent hangsúlyozza, hogy a Jobbik Magyarországért Mozgalom ellenőrzése során mindenben a hatályos törvényi előírások szerint, alkotmányos kötelezettségeinek megfelelően járt és jár el.

Az ÁSZ tájékoztatja a közvéleményt továbbá, hogy törvényi kötelezettségeinek eleget téve, a jogállam kereteinek megfelelően, előre bejelentett módon, ütemezetten ellenőrzi a költségvetési támogatásban részesült pártok gazdálkodása törvényességét. Azok a pártok, amelyeknek az ÁSZ ezen a héten kézbesítette a 2015-2016. évi gazdálkodásuk ellenőrzéséről szóló jelentéstervezeteket a törvényi előírás szerint a kézhezvételtől számított tizenöt napon belül tehetnek észrevételt.

Nyomatékosan felhívjuk az érintettek figyelmét, hogy 2014. január 1-jével módosult a párttörvény tiltott támogatásokra vonatkozó szabályozása. A módosítást megelőzően a pártok szabályozott módon szinte „bárkitől” fogadhattak el vagyoni hozzájárulást, így a jogi személyektől, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságoktól és magánszemélyektől is. A módosítás következtében azonban 2014. január 1-től tilos a jogi személyektől, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezettől, más államtól, külföldi szervezettől és nem magyar állampolgár természetes személyektől származó vagyoni hozzájárulás elfogadása.

A törvény arról is rendelkezik, ha a párt részére a vagyoni hozzájárulást nem pénzben nyújtották, köteles annak értékeléséről (értékének meghatározásáról) gondoskodni. Ha a párt a vonatkozó rendelkezéseket megsértve tiltott, nem pénzbeli hozzájárulást fogadott el, annak értékét az Állami Számvevőszék állapítja meg. A törvénymódosítás alapján az ÁSZ megújította a pártok ellenőrzésének módszertanát, amelyet 2016 novemberében a parlamenti pártok gazdálkodási szakembereivel is egyeztetett. A megújított módszertan értelmében az ÁSZ kiemelt kockázatként kezeli a vagyoni hozzájárulások értékelését. A törvénymódosítás jogszabályi szinten teremtette meg az ellenőrizhetőség és elszámoltathatóság lehetőségét, ezáltal hozzájárul a pártokat érintő korrupciós kockázatok kezeléséhez.

Az ÁSZ azt javasolja a jelenleg ellenőrzés alatt lévő pártoknak, hogy – a korábbi ellenőrzésekre való hivatkozás helyett – tüzetesen vizsgálják meg a saját gazdálkodási gyakorlatukat, vessék össze a vonatkozó, 2014. január 1-től hatályos törvényi előírásokkal, és ez alapján tegyék meg észrevételeiket az ÁSZ jelentéstervezeteire.

AZ ÁSZ felhívja a figyelmet, hogy ellenőrzéseit szigorú szakmai standardok alapján, transzparens módon, minden egyéb szervezettől függetlenül, pártatlanul végzi. Az ÁSZ független a politikától, nem vesz részt a politikai küzdelmekben, ellenőrzési tevékenysége során nem mérlegelhet politikai szempontokat. Az ÁSZ a pártok ellenőrzése során mindenben a vonatkozó és hatályos törvények előírásai, és a minden pártra egységesen érvényes eljárási szabályok szerint, mint jogalkalmazó jár el.

Az ÁSZ emlékezetet, hogy 2017 nyarán zárta le a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség és a Kereszténydemokrata Néppárt 2014-2015. évekre vonatkozó ellenőrzését. A jelentések megtalálhatók az ÁSZ honlapján. Az ÁSZ minden párt ellenőrzését elvégzi a törvényi előírásoknak megfelelően.

Az ÁSZ a magyar jogállamiság egyik legfontosabb garanciális intézménye, így a minden alapot nélkülöző, de az ÁSZ-szal szembeni közbizalom aláásására alkalmas kijelentések, az ÁSZ jó hírnevét sértő politikai nyilatkozatok és valótlanságokat tartalmazó közlések a magyar demokratikus jogállam alapjait veszélyeztetik.

Állami Számvevőszék

Megszakítás