Közel húsz, a világ számos pontjáról érkező számvevőszéki szakértő és négy nemzetközi szervezet képviselőinek részvételével rendez nemzetközi szemináriumot az Állami Számvevőszék április 18-19. között, Budapesten. A számvevőszékek világszervezete (INTOSAI) Teljesítményellenőrzési Albizottságának (PAS) éves konferenciáján a résztvevők arra keresik a választ, miként lehet hatékonyabban alkalmazni a legújabb teljesítményellenőrzési módszertanokat a számvevőszékek ellenőrzési gyakorlatában. Az ÁSZ célja, hogy a legjobb nemzetközi gyakorlatok megismerésével fejlessze teljesítményellenőrzési tevékenységét.
Az INTOSAI Teljesítményellenőrzési Albizottságának célja, hogy a számvevőszékek minél szélesebb körben alkalmazzák az INTOSAI teljesítményellenőrzésre vonatkozó iránymutatásait (ISSAI 3000). Ennek érdekében feladata a nemzetközi jó gyakorlatok figyelemmel kísérése és az azokhoz kapcsolódó fejlesztési lehetőségek felismerése és értékelése, ezek teljesítményellenőrzési módszertanaiba történő beépítése.
Magyarország 2013 óta tagja a Teljesítményellenőrzési Albizottságnak, és az idei az első alkalom, hogy hazánk ad helyet az albizottság éves ülésének. Az ülésen a 17 albizottsági tagországon kívül részt vesznek többek között az INTOSAI Fejlesztési Kezdeményezése (IDI), az Európai Számvevőszék (ECA), az afrikai számvevőszékeket tömörítő szervezet (AFROSAI-E), valamint a francia számvevőszék – mint a kormányzati szakpolitikák és programok értékelésére létrehozott (WGEPPP) munkacsoport elnökségi feladatait ellátó számvevőszék – képviselői.
A kétnapos budapesti szemináriumon – amelyet szerdán Domokos László, az ÁSZ elnöke nyitott meg – bemutatják a résztvevőknek azt a teljesítményellenőrzést, amely az INTOSAI Fejlesztési Kezdeményezése készített elő, és célja, hogy értékelje az ENSZ fenntartható fejlődéssel összefüggő célkitűzéseinek megvalósítását. A kezdeményezéshez világszerte több mint negyven nemzeti számvevőszék – köztük az ÁSZ – is csatlakozott. A testület titkársági feladatait ellátó norvég számvevőszék a Stratégiai Fejlesztési Terv (SDP) 2017-2019-es időszaka kapcsán beszámol az albizottság munkájának eddigi eredményéről. A brazil, a brit és a holland számvevőszék képviselői pedig előadást tartanak az általuk alkalmazott jó gyakorlatokról az adatfeldolgozás témakörében. Domokos László a szemináriumot megelőzően kétoldalú megbeszélést folytatott a szaúd-arábiai számvevőszék elnökével.
Állami Számvevőszék