Az Állami Számvevőszék felszólítja a Demokratikus Koalíciót, hogy ne használja kampánycéljaira a független Állami Számvevőszéket, és fejezze be az ÁSZ alaptalan rágalmazását. Az ÁSZ független a politikától, nem vesz részt a politikai kampányküzdelmekben, ellenőrzési tevékenysége során nem mérlegel politikai szempontokat. Az ÁSZ függetlenségét a magyar törvények nemzetközi szinten is kiemelkedő mértékben biztosítják, megfelelve a demokrácia és a jogállamiság uniós alapértékeinek.
Az Állami Számvevőszék számára nem léteznek ellenzéki vagy kormánypártok, kizárólag ellenőrzött szervezetek vannak, amelyek gazdálkodását a törvényi előírások szerint ellenőriznie kell. Az ÁSZ kiemelt szerepet tölt be és felelősséget visel a pártok feletti társadalmi kontroll érvényesítésében, ellenőrzéseivel hozzájárul a pártok gazdálkodásának szabályszerűségéhez, végső soron a politikai élet tisztaságához. Ellenőrzései során az ÁSZ mindenben a vonatkozó törvényi előírások szerint, jogállami keretek között, a közpénzek védelme és az adófizető állampolgárok érdekében jár el. Az ÁSZ minden párt gazdálkodásának a törvényességét egységes törvényi előírások alapján, és eljárási szabályok szerint ellenőrzi.
Az ÁSZ 2018. január 9-én fejezte be a Demokratikus Koalíció (DK) 2015-2016. évekre vonatkozó ellenőrzését. Az ÁSZ megállapította, hogy a DK nem a jogszabályi előírásoknak megfelelően alakította ki gazdálkodásának szabályozási környezetét, nem teremtette meg a közpénzekkel való átlátható és ellenőrizhető gazdálkodás alapjait. A pénzügyi kimutatásai nem feleltek meg a jogszabályi előírásoknak. A könyvvezetése és gazdálkodása során a vonatkozó jogszabályi rendelkezéseket és belső előírásokat nem tartotta be. Az ÁSZ azt is feltárta, hogy a Demokratikus Koalíció működéséhez a jogszabályt megsértve tiltott vagyoni hozzájárulást fogadott el. A feltárt szabálytalanságok és hiányosságok kijavítása érdekében a DK elnöke határidőben megküldte intézkedési tervét az ÁSZ részére.
Az Állami Számvevőszék határozottan visszautasítja a Demokratikus Koalíció vádaskodásait, amellyel a párt nyilvánvalóan a saját szabálytalanságait próbája elfedni. Az ÁSZ ezúton is leszögezi, hogy függetlenségét a magyar törvények nemzetközi szinten is kiemelkedő mértékben biztosítják, megfelelve a demokrácia és a jogállamiság uniós alapértékeinek. Az ÁSZ elnökének és alelnökének 2010-ben történt megválasztása az 1990-től hatályos törvényi előírások és az ÁSZ függetlenségét biztosító összeférhetetlenségi szabályok maradéktalan betartásával történt. Nemzetközi téren számos példa van arra, hogy a számvevőszékek vezetői korábban tagjai voltak az adott ország törvényhozásának.
Az Állami Számvevőszék a magyar jogállamiság egyik legfontosabb garanciális intézménye, így a minden alapot nélkülöző, de az ÁSZ-szal szembeni közbizalom aláásására alkalmas kijelentések, az ÁSZ jó hírnevét sértő politikai nyilatkozatok és valótlanságokat tartalmazó közlések a magyar demokratikus jogállam alapjait veszélyeztetik.
Állami Számvevőszék