A foktői önkormányzat ellenőrzéséről

Foktő Község Önkormányzata Képviselő-testületének feloszlatását kezdeményezte a Kormány. A benyújtott országgyűlési határozati javaslat többek között arra hivatkozik, hogy a település képviselő-testülete nem tárgyalta meg az önkormányzat gazdálkodásáról készült számvevőszéki jelentést, és azzal összefüggésben nem készített intézkedési tervet. Az üggyel kapcsolatban az Állami Számvevőszék az alábbi közlemény teszi.

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) 2012. április 24-én hozta nyilvánosságra „Foktő Község Önkormányzata gazdálkodási rendszerének 2011. évi ellenőrzéséről” szóló jelentését. Az ÁSZ felhívta a foktői polgármester figyelmét, hogy a 2011. július elsején hatályba lépett új számvevőszéki törvény értelmében a számvevőszéki megállapítások és javaslatok alapján intézkedési terv készítési kötelezettség áll fenn. Ennek a polgármester többszöri felhívás ellenére sem tett eleget, ezért az Állami Számvevőszék – az önkormányzatok esetében első alkalommal – 2012. december 6-án számvevőszéki ellenőrzéssel kapcsolatos kötelezettség megszegésének gyanúja miatt ügyészi jelzéssel élt.

A jogi eljárás megindítása kikényszerítette a foktői önkormányzat együttműködését, hiszen a nyomozati szakaszban a település polgármestere megküldte az Állami Számvevőszék részére a jelentés megállapításai és javaslatai alapján elkészített intézkedési tervet. Ezt a tényt az ÁSZ jelezte a hatóságoknak, ezért az eljárásban hatáskörrel és illetékességgel rendelkező Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Igazgatóság Gazdaságvédelmi Osztálya 2013. május 16-án kelt határozatában a nyomozást megszüntette.

Az Állami Számvevőszék ismételten felhívja a figyelmet, hogy az új számvevőszéki törvénnyel lezárult a következmények nélküli ellenőrzések korszaka, ugyanis a jelentések megállapításai és javaslatai alapján az ellenőrzötteknek kötelezően intézkedési tervet kell készíteniük, amelyet 30 napon belül kötelesek megküldeni az Állami Számvevőszéknek. Az ÁSZ küldetésének tekinti, hogy ellenőrzéseivel hozzájáruljon a közpénzek átláthatóbb és eredményesebb felhasználásához, valamint támogassa az ellenőrzöttek hatékony és szabályozott feladatellátását. A közpénzek védelme, valamint a számvevőszéki ellenőrzések hasznosulása érdekében az ÁSZ a jövőben is minden jogi eszközt igénybe vesz.

Állami Számvevőszék

Megszakítás