Március 22-én, a Víz Világnapján minden évben indokolt felhívni a figyelmet arra, hogy a világ vízkészletei fogyatkoznak, megóvásuk az emberiség egésze szempontjából kis kiemelten fontos kérdés, meglévő vizeink takarékos és gazdaságos felhasználásának biztosítása érdekében pedig az államnak is alapvető feladatai vannak. Az Állami Számvevőszék az idei évben is kiemelt figyelmet fordít a vízgazdálkodással kapcsolatos kérdésekre, a vízzel való állami gazdálkodás megfelelőségére, legyen szó a felhasználásról, az öntözésről vagy a közművek működéséről.
Az Állami Számvevőszék ellenőrzési szemléletváltása az elmúlt években nagyobb fókuszt helyezett az olyan témákra, amelyek a társadalom széles körét érintik, ezek között kiemelt helyen szerepel a vízgazdálkodással kapcsolatos állami feladatok teljesítésének ellenőrzése is.
AZ ÁSZ 2023 szeptemberében megjelent elemzésében és ellenőrzési jelentésében a vizek védelmét járta körül különböző nézőpontokon keresztül. Ez utóbbi dokumentum rámutatott arra, hogy míg a szennyvíz biztonságos kezelése tekintetében Magyarország jól teljesített, víztesteink vízminősége az elmúlt időszakban lényegesen nem javult.
A múlt hónapban közzétett jelentésben az ÁSZ a 2017-2022. évek vonatkozásában megállapította: jóllehet az ágazati stratégiák összhangban voltak az ivóvíz-ellátás nemzetközi célkitűzéseivel és az uniós célrendszerekkel, fennáll a kockázata annak, hogy az ivóvíz-szolgáltatás jelenlegi formájában hosszú távon nem lesz fenntartható. Az ÁSZ ebben a jelentésében a megfelelő minőségű ivóvíz-szolgáltatás hosszú távú fenntarthatósági kockázataira hívta fel a figyelmet.
Az Állami Számvevőszék a jövőben is prioritásként kezeli a vízgazdálkodás ellenőrzését, ez jól látható az ÁSZ 2024-es ellenőrzési tervében is, ahol három terület is a vízzel való gazdálkodásra fókuszál. Az ÁSZ idén ellenőrizni fogja a Nemzeti Vízstratégia végrehajtását a mezőgazdasági vízszükséglet és a fenntartható vízhasználat szempontjából, górcső alá veszi a vízgazdálkodás rendszerét, különös figyelemmel az ipari vízszennyezés és helytelen hulladékkezelés miatti vízszennyezés problematikájára. Az intézmény vizsgálni fogja, hogy mindennek milyen hatása van a víztestek minőségére, és képet kíván kapni arról is, hogy milyen eredményekkel jártak a vízszennyezéssel csökkentése érdekében tett intézkedések. A vízvédelem és a vízügyi igazgatás területén az ÁSZ külön ellenőrzés keretében tekinti át a feladatellátás rendszerének, a vízgazdálkodási és vízkár elhárítási vagyonelemek megfelelőségét.
Az ellenőrzések eredményeképpen az ÁSZ olyan javaslatokat fog megfogalmazni, amelyek teljesülése érdemben hozzá tud járulni a hazai szolgáltatások fenntarthatóságának javításához.