Közlemény a 2024. évi önkormányzati választásokat követő időszak ellenőrzéseiről

Az Alaptörvény értelmében 2024-től az európai parlamenti választással egy időben kell megtartani Magyarországon az önkormányzati választásokat is. Az önkormányzati választások napja emiatt igazodik az európai parlamenti választások időpontjának kitűzéséhez, azaz hazánkban egyidőben, a köztársasági elnök által megállapított időpontban kerül sor az önkormányzati és európai parlamenti választásokra. A 2019. év őszén megválasztott polgármesterek, önkormányzati képviselők megbízatása azonban 2024. október 1-jéig tart.

A választás és a mandátumok megszűnésének eltérő időpontja miatt a választás napja és 2024. október 1. közötti időszakban az önkormányzati alrendszerben a gazdálkodás biztonsága, a pénzügyi egyensúly és a fizetőképesség fenntartása különös figyelmet érdemel.

Hangsúlyozzuk, hogy a 2024 júniusában lebonyolított önkormányzati választások után – az új képviselő-testületek, polgármesterek hivatalba lépéséig – is kiemelten fontos közérdek az alapvető lakossági szolgáltatások zavartalan biztosítása, a szükséges önkormányzati döntések meghozatala. Ezzel összefüggésben az alábbiakra hívjuk fel az érintettek szíves figyelmét.

Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 115. § (1) bekezdésének előírása szerint a helyi önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a képviselő-testület, a gazdálkodás szabályszerűségéért a polgármester felelős. Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 61. §-ának előírása szerint az államháztartási kontrollok célja az államháztartás pénzeszközeivel és a nemzeti vagyonnal történő szabályszerű, gazdaságos, hatékony és eredményes gazdálkodás, a beszámolási és adatszolgáltatási kötelezettségek szabályszerű teljesítésének biztosítása. A kontrollok működésének garanciáját a jegyző vezetésével működő önkormányzati hivatalok jelentik.

Az Állami Számvevőszék elkötelezett abban, hogy ebben az időszakban végzett fokozott, célirányos ellenőrzéseivel segítséget nyújtson az önkormányzati alrendszer választott tisztségviselőinek a jelzett kötelezettségeik teljesítésében, a vagyonnal való felelős és szabályszerű gazdálkodás elvének érvényesítésében.

A nemzeti vagyon részét képező önkormányzati vagyon védelme érdekében az Állami Számvevőszék 2024. évi ellenőrzési tervében fontos szerepet tölt be az ezen időszakot érintő „A 2024. évi önkormányzati és nemzetiségi önkormányzati választásokat követő időszakra vonatkozóan az önkormányzatok és nemzetiségi önkormányzatok működésének és gazdálkodásának ellenőrzése” című ellenőrzés.

Az ellenőrzés kiterjed az önkormányzatoknak a választás napja és 2024. október 1. közötti pénzügyi és vagyoni helyzete alakulásának értékelésére. Ehhez kapcsolódóan különösen a tartozásállomány, a követelésállomány, a hitelállomány jelzett időszakon belüli változására, valamint a bankszámlák és a házipénztár egyenlegének, a befektetett eszközök, továbbá az önkormányzat tulajdonában lévő értékpapírok változására, a folyamatban lévő pályázati pénzeszközök felhasználására, a kifizetések időszerűségének vizsgálatára terjed ki az ellenőrzés. Kockázatelemzési tevékenységének keretében az Állami Számvevőszék monitorozni fogja a mérlegtételek változásait a Magyar Államkincstárral kialakított együttműködés keretében.

Fókuszba kerülnek továbbá a több éves kihatással járó kötelezettségvállalások, a folyamatban lévő beruházások, felújítások, a kifizetett előlegek és szakértői díjak, valamint az ezekhez kapcsolódó teljesítések, továbbá az államháztartáson kívülre nyújtott támogatások.

Szükség esetén az Állami Számvevőszék ellenőrizni fogja a többségi önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságoknál ebben az időszakban folyó tevékenységet is azonnali ellenőrzések formájában.

Állami Számvevőszék – Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium – Magyar Államkincstár

Megszakítás