Az Állami Számvevőszék a felsőoktatási Közfeladatot Ellátó Közérdekű Vagyonkezelő Alapítványok és felsőoktatási intézményeik részére számvevőszéki iránymutatásokat, ajánlásokat és jó gyakorlatokat fogalmazott meg és öntesztet állított össze.
A felsőoktatási modellváltás lezajlott és a most közreadott iránymutatás az első évek tapasztalatait és jó gyakorlatait gyűjti csokorba, fogalmaz meg az egyetemekkel és az egyetemi ökoszisztéma szereplőivel közösen javaslatokat.
Az ÁSZ tanácsadói tevékenysége keretében jelen iránymutatás kiadásával érdemi és hatékony segítséget kíván nyújtani az ellenőrzött szervezeteknek a későbbi számvevőszéki ellenőrzésekre történő felkészüléshez, illetve hozzá kíván járulni a gazdálkodásuk szabályszerűségének és eredményességének fejlesztéséhez.
A dokumentumot az ÁSZ gyakorlati kézikönyvnek is szánja, amely nem kötelező, megfontolandó ajánlásokat, jó gyakorlatokat fogalmaz meg annak érdekében, hogy az alapítványi fenntartók és egyetemeik a rájuk bízott jelentős vagyonnal és közpénzzel a tőlük elvárt magas színvonalon és felelősen gazdálkodjanak. Fontos felhívni a figyelmet arra, hogy ezt a vagyont a közösség érdekeinek lehető legteljesebb figyelembevételével használják fel és tevékenységüket ténylegesen a rájuk bízott társadalmi célok megvalósításáért végezzék.
A modellváltás óta eltelt idő alkalmat ad a számvetésre, az új jogintézmények, szervezeti formák és a kialakult együttműködés, valamint a felhalmozott gyakorlati tapasztalatok értékelésére és kicserélésére.
Az ÁSZ tanácsadói tevékenysége részeként az alapítványok és a fenntartásukba tartozó egyetemek támogatása céljából önkéntesen kitölthető anonim öntesztet is közzé tett, amelynek tanulmányozásával és kitöltésével az alapítványok és egyetemeik értékelhetik saját működésüket. Az öntesztben megfogalmazott kérdések a szabályszerű gazdálkodást értékelő legfontosabb területeket fedik le, fókuszálva a számviteli, a beszámolási és a közpénzek nyilvántartási feladataira.
Az ÁSZ a jövőben rendszeresen aktualizálni kívánja iránymutatásait, ajánlásait a beérkezett javaslatok, észrevételek és az ellenőrzések tapasztalatai alapján.
Az útmutató letölthető innen.