Lezárult az Állami Számvevőszék közpénzügyi vezetőképzésének hatodik programja, melyben ezúttal állami tulajdonú gazdasági társaságok vezetői vehettek részt. Az ÁSZ a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Karával együttműködve 2017-ben indította el – kifejezetten a már ellenőrzött költségvetési intézmények, illetve köztulajdonban lévő gazdasági társaságok első számú vezetőinek szóló – ingyenes, 50 órás etikus közpénzügyi vezetőképzését, amelyet eddig mintegy 100 elsőszámú vezető végzett el.
Az Állami Számvevőszék törvényben meghatározott tanácsadó tevékenységének célja a tudásmegosztás, a „jó gyakorlatok” terjesztése, valamint a közpénzügyi és vezetői ismeretek fejlesztése a közpénzügyi rendszer szervezetei körében. E célt erősítette meg, hogy 2015-ben az Országgyűlés határozatában bízta meg a Számvevőszéket, hogy szélesítse a vezetői rendszerekre vonatkozó tanácsadó tevékenységét és támogassa az etikus közpénzügyi vezetőképzést. Ennek érdekében az ÁSZ a Miskolci Egyetemmel együttműködve 2016. február 1-jével létrehozta a Közszolgáltatási menedzsment intézeti tanszéket. A képzési program célkitűzése az etikus közpénzügyi vezetőképzés tudományos megalapozása, és kifejezetten a költségvetési intézmények első számú vezetői számára készült, az ő munkájukat támogatja.
Elsőként 2017 októberében múzeumigazgatók vettek részt az Állami Számvevőszék vezetőképző programjában, majd 2018 márciusában gyermekvédelmi és szociális intézmények vezetőit szólította meg az ÁSZ. A harmadik és negyedik képzési program köztulajdonú gazdasági társaságok – önkormányzati és állami cégek – vezetőinek szólt, majd 2018 novemberében egészségügyi szakrendelők vezetőinek indult közpénzügyi vezetőképzés. A hatodik – a mai napon lezáruló – képzésre ismét állami tulajdonú gazdasági társaságok vezetői kaptak meghívást.
Az Állami Számvevőszék etikus vezetőképző programjait eddig összesen mintegy 100 költségvetési intézmény, illetve köztulajdonú vállalat elsőszámú vezetője végezte el. Az ÁSZ stratégiai célja az ellenőrzött szervezetek aktív támogatása, az ellenőrzési tapasztalatok, illetve „jó gyakorlatok” széleskörű megosztása. Ennek érdekében a Számvevőszék a jövőben újabb közpénzügyi területekre és intézménycsoportokra terjeszti ki etikus vezetőképző programjait.
Állami Számvevőszék