INTOSAI

Az INTOSAI, a Legfőbb Ellenőrző Intézmények Nemzetközi Szervezete azon országok számvevőszékeit öleli fel, amelyek tagjai az Egyesült Nemzetek Szervezetének vagy az ENSZ valamely szakosított szervezetének. Az 1953-ban alapított nemzetközi szervezet küldetése a kölcsönös segítségnyújtás, tudás és tapasztalatok cseréjének ösztönzése, a számvevőszékek nemzetközi közösségben való képviselete. Az államháztartási ellenőrzés nemzetközileg elismert vezető szerveként az INTOSAI legfőbb feladata a számvevőszékek együttműködésének fejlesztése és irányítása. A szervezet dolgozza ki, fejleszti és teszi közzé a nemzetközi ellenőrzés szakmai irányelveket tartalmazó dokumentumok keretrendszerét,  ötéves időhorizontra kitekintő feladatait és célkitűzéseit pedig stratégia terv rögzíti.

Az INTOSAI legfelsőbb döntéshozó szerve a háromévente ülésező Kongresszus, amely felelős a szervezet stratégiai céljainak megvalósításáért és az ellenőrző intézmények fejlődését biztosító ajánlások kidolgozásáért. Az évente ülésező Kormányzótanács feladata szervezet működését garantáló intézkedések előkészítése, míg a Főtitkárság látja el az adminisztratív és pénzügyi feladatokat, támogatja az irányító testületek munkáját, valamint elősegíti a tagok közti kommunikációt, információ- és tudásmegosztást. A főtitkári feladatokat Ausztria Számvevőszéke látja el, székhelye Bécs. A munka jelentős része az INTOSAI bizottságaiban és munkacsoportjaiban folyik, amelyek szakmai anyagok kidolgozásával járulnak hozzá a stratégiai feladatok végrehajtásához. Az INTOSAI céljainak megvalósítását és az egyes régiók jellemző problémáinak kezelését hét regionális munkacsoport is segíti. Ezek a regionális munkacsoportok az OLACEFS, az AFROSAI, az ARABOSAI, az ASOSAI, a PASAI, a CAROSAI és az EUROSAI.

A magyar legfőbb ellenőrző intézmény 1968 óta tagja az INTOSAI-nak, 1989 újjáalakulását követően Állami Számvevőszékként. Intézményünk 1990-től tagja az INTOSAI európai regionális szervezetének, az EUROSAI-nak is. Az Állami Számvevőszék több mint két évtizede játszik fontos szerepet az INTOSAI irányításában, 2001-2007 között tagja a Kormányzótanácsnak, 2004-ben otthont adott a XVIII. Kongresszusnak és 2004-2007-között az ÁSZ elnöke töltötte be a Kormányzótanács elnöki tisztét. Az ÁSZ aktív szerepet vállal több bizottságban és munkacsoportban támogatva a szervezet céljainak megvalósítását. Az Állami Számvevőszék mindezek mellett részt vesz az INTOSAI Fejlesztési Kezdeményezésének (IDI) tevékenységében, és ahhoz – kiemelt figyelemmel a magyar külgazdasági stratégiára – donorként szakmai támogatást biztosít.

Megszakítás