Nemzetközi korrupcióellenes program Budapesten

Mintegy tíz fejlődő ország kéttucat szakértőjének részvételével, október 5-én vette kezdetét a számvevőszékek nemzetközi szervezetének fejlesztési kezdeményezése által életre hívott korrupcióellenes program budapesti találkozója. Az Állami Számvevőszék szervezésében megvalósuló rendezvény célja, hogy a nemzetközi együttműködés hároméves, korrupcióellenes programjának részeként hozzájáruljon az integritásalapú szervezeti kultúra terjesztéséhez az egész világon. „A számvevőszékek korrupció elleni fellépésének fontos összetevői a mintaadó szervezetként való működés, a példamutatás, valamint a közös álláspont, együttműködés kialakítása a küzdelemben résztvevő más intézményekkel, érdekeltekkel” – hangsúlyozta nyitóbeszédében Domokos László, az ÁSZ elnöke.

A számvevőszékek nemzetközi szervezetének (INTOSAI) fejlesztési kezdeményezése (IDI) „számvevőszékek harca a korrupció ellen” című programjának célja, hogy támogassa a tagintézmények integritásalapú szemlélet megteremtésére irányuló törekvéseit.

A program keretében Albánia, Grúzia, Jamaica, a Kajmán-szigetek, Kazahsztán, Libéria, Sierra Leone, Tanzánia és Zambia számvevőszékeitől érkeztek szakértők a budapesti eseményre, hogy a mintegy két hetes szakmai műhelymunka során fejlesszék intézményük korrupció ellen védelmet biztosító eszköztárát. A munkacsoportülés hozzájárul ahhoz, hogy a résztvevők saját országaikban is lefolytathassák a korrupcióellenes intézményrendszerek eredményességének, nemzetközileg elfogadott módszertanon alapuló ellenőrzését. A budapesti rendezvény tehát elsősorban a prevencióra, a korrupció megelőzésére fókuszál.

Az Állami Számvevőszék nagy hangsúlyt helyez az integritás alapú szervezeti kultúra terjesztésére, a közszféra átláthatóságára és az elszámoltathatóság javítására. Az ÁSZ 2017-ben már hetedik alkalommal térképezi fel a közintézmények korrupciós kockázatait, és az azokkal szembeni ellenálló-képességüket. Az évenkénti felméréssorozattal az ÁSZ egyedülálló „magyar modellt” alakított ki. A modell alapjául egy, az egyes intézmények szervezeti integritásának erősítésére kifejlesztett holland módszer szolgált, amelyet az ÁSZ adaptált, továbbfejlesztett, majd az egész magyar közszférára kiterjesztett. Az Országgyűlés 2013-ban határozatban bízta meg a Számvevőszéket, hogy nemzetközi szinten is ossza meg tapasztalatait, kiemelt figyelemmel a magyar külgazdasági stratégiára.

2016. február 22-én az ÁSZ székházában megrendezett nemzetközi konferencián jelentették be, hogy Magyarország Kormánya az Állami Számvevőszék szakmai kezdeményezése alapján donori megállapodást kötött INTOSAI fejlesztési kezdeményezésével a korrupció elleni harc támogatása érdekében. A tavalyi eseményen beszédet mondott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, Pintér Sándor belügyminiszter, Domokos László, az ÁSZ elnöke és Einar Gørrissen, az IDI főigazgatója. Az ÁSZ 2014-es működési megtakarítását jelentő, mintegy 129 millió forintos felajánlással Magyarország az IDI korrupcióellenes programjainak jelentős támogatójává lépett elő, és a világ mintegy 75 országában járul hozzá az integritásalapú, transzparens államműködés fejlesztéséhez. A magyar felajánlás a program költségvetésének több mint felét teszi ki.

Az ÁSZ a globális program szakmai fejlesztésében is aktívan részt vesz. A tavaly novemberben megrendezett első találkozó folytatásaként, immár második alkalommal ad otthont Budapest a program munkacsoportülésének, melyekhez az anyagi támogatás mellett saját fejlesztésű elektronikus tananyagot és az oktatást végző mentorokat is biztosít az ÁSZ – ismertette a rendezvény megnyitóján Domokos László, az ÁSZ elnöke. Rámutatott: 2011-ben az ÁSZ kezdeményezése alapján az egész világon egyedülálló nemzeti összefogás jött létre Magyarországon, a korrupció elleni fellépés erősítése érdekében. Elhangzott: az együttműködésben résztvevő intézmények (Belügyminisztérium, Legfőbb Ügyészség, Kúria, Országos Bírósági Hivatal, Magyar Nemzeti Bank, Közbeszerzési Hatóság és az ÁSZ) elsőszámú vezetői minden évben találkoznak annak érdekében, hogy megosszák a tapasztalataikat, amelyről a hazai és nemzetközi közvéleményt is tájékoztatják.

Az október 5-i nyitóeseményen a hazai és nemzetközi résztvevők megismerhették a Nemzeti Korrupcióellenes Programot, melynek céljairól, eszközeiről és eredményeiről Dargay Eszter, a Belügyminisztérium főosztályvezetője számolt be. Mint elmondta: Magyarországon az utóbbi öt évben olyan átfogó megközelítés vált jellemzővé a korrupció elleni fellépésben, amely a megelőzés és a visszaszorítás közötti egyensúlyra törekszik.

Az IDI programigazgatója, a kameruni Alain Memvuh beszédében szintén a megelőzés fontosságát hangsúlyozta, majd kiemelte: az IDI egyaránt támogatást nyújt tagintézményeinek a nemzetközi standardok átültetése, a szervezetfejlesztés, a személyi állomány tudásfejlesztése, a jó gyakorlatok elterjesztése, az érintettekkel történő kapcsolatok kialakítása és a nemzetközi donorokkal történő kapcsolatfelvétel terén.

Az eseményen részt vettek a nemzeti korrupcióellenes összefogásban együttműködő intézmények képviselői – többek között Rigó Csaba Balázs, a Közbeszerzési Hatóság elnöke, Kónya István, a Kúria elnökhelyettese, Windisch László, az MNB alelnöke, valamint a Legfőbb Ügyészség, az Országos Bírósági Hivatal, illetve a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő és a Magyar Fejlesztési Bank szakértői is.

Megszakítás