Nemzetközi szeminárium a számvevőszéki függetlenségről

Huszonöt európai számvevőszék szakemberei, valamint több számvevőszéki elnök vesz részt azon a nemzetközi szemináriumon, amelyet a számvevőszékek függetlenségének támogatása érdekében szervezett az Állami Számvevőszék. A péntek délelőtti előadásokat követően 37 külföldi vendég részvételével, kerekasztal-beszélgetések keretében vitatják meg tapasztalataikat a szakemberek. Az eseményen az ÁSZ bemutatja az európai számvevőszékek körében végzett kérdőíves felmérésének eredményeit, és az abból készített tájékoztató kiadványt is.

Az ENSZ 2011 decemberében elfogadott határozata, valamint a számvevőszékeket tömörítő nemzetközi szervezetek (INTOSAI, EUROSAI) iránymutatásai szerint „a számvevőszékek csak akkor tudják feladataikat objektíven és eredményesen ellátni, ha függetlenek az ellenőrzött szervezettől és védettek a külső befolyástól.” A 2011 júliusában hatályba lépett új magyar számvevőszéki törvény teljes mértékben a függetlenségre vonatkozó nemzetközi standardokra épül. Így Magyarország az új számvevőszéki törvénnyel a világon az egyik első olyan ország lett, amely teljes mértékben megfelel a számvevőszéki függetlenségre vonatkozó nemzetközi elvárásoknak.

Az EUROSAI egyik kiemelt stratégiai célkitűzése a számvevőszékek függetlenségének megerősítése és támogatása. Az Állami Számvevőszék mint a magyar Országgyűlés legfőbb pénzügyi-gazdasági ellenőrző szerve és a demokratikus intézményrendszer független alapintézménye, aktív részt vállal ezen célkitűzés megvalósításában. Az ÁSZ a törvényben rögzített garanciális elemekkel élve innovatív módszereket alkalmaz és élére állt a függetlenséggel kapcsolatos nemzetközi törekvéseknek. Munkánk elismerése, hogy az EUROSAI függetlenségi munkacsoportjának vezetésére az ÁSZ munkatársát kérték fel, és Budapest ad otthont a mostani függetlenségi szemináriumnak.

Az ÁSZ szervezésében megvalósuló, március 28-i szemináriumon, valamint az azt követő kerekasztal-beszélgetéseken 25 európai számvevőszék szakemberei osztják meg egymással tapasztalataikat a függetlenséghez kapcsolódó témákban. Az esemény rangját jelzi, és az ÁSZ függetlenségének elismerését is mutatja, hogy Magyarországra érkezett többek között az olasz, a horvát és a boszniai szerb köztársaság számvevőszéki elnöke, valamint több európai számvevőszék vezetői tisztségviselője.

Az ÁSZ a megalakulásától kezdve tagja a francia számvevőszék által vezetett Kapacitásfejlesztési munkacsoportnak. A szeminárium előtti napon szűkebb körben ennek a soros ülését is megtartották a résztvevők.

A pénteki eseményen az ÁSZ képviselői az európai számvevőszékek körében elvégzett kérdőíves felmérés eredményeit is bemutatják. A rendezvény elsődleges célja, hogy kiinduló pontja, egyfajta indikátora legyen a függetlenségi garanciák fejlesztésével foglalkozó innovatív kezdeményezések, ehhez pedig „jó gyakorlatot” szolgáltat a magyar törvényi környezet, valamint az ÁSZ működése.

Megszakítás