Nyilvános az ÁSZ 2017. első félévi ellenőrzési terve

Átadta az Országgyűlésnek 2017. első félévi ellenőrzési tervét az Állami Számvevőszék. Fókuszban marad továbbra is az ellenőrzési, felügyeleti tevékenységet végző „ellenőrök ellenőrzése”, ennek keretében kerül sor a Magyar Nemzeti Bank, a Magyar Államkincstár, valamint a Magyar Energetikai és Közmű-Szabályozási Hivatal ellenőrzésére. Az ÁSZ nagy hangsúlyt helyez a fenntartható fejlődést befolyásoló és a levegő minőségét érintő tényezők ellenőrzésére. Új témaként jelenik meg a hallgatói önkormányzatok gazdálkodásának és a gyermekétkeztetés rendszerének értékelése. A 2016-os zárszámadás ellenőrzésével az ÁSZ biztosítja a költségvetési folyamatok átláthatóságát, míg a 2018. évi költségvetési törvényjavaslat véleményezésével a költségvetés megalapozott tervezését támogatja.

Az ÁSZ ellenőrzéseit 2017-ben a megújított ellenőrzési módszertanok alapján végzi, és minden ellenőrzésében – ahol ezt jogszabály lehetővé teszi – megjelenik a korrupció elleni védettséget biztosító integritási szemlélet érvényesítésének értékelése. A nyilvános ellenőrzési terv a 2016. második félévben megkezdett és áthúzódó, valamint a 2017. első félévben újonnan induló ellenőrzéseket tartalmazza.

Az ÁSZ – az elmúlt évekhez hasonlóan – hangsúlyt helyez azon szervezetek, területek ellenőrzésére, amelyek az államadósság-mutató alakulása, az államháztartás egyenlege és az ország versenyképessége szempontjából meghatározó jelentőségűek. Több helyszínen folytatódik a helyi önkormányzatok adósságrendezési eljárásának, valamint az állami és önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok gazdálkodásának ellenőrzése, utóbbival az ÁSZ hozzájárul az állammenedzsment fejlesztéséhez.  Ellenőrzései során a Számvevőszék továbbra is kiemelten fókuszál a szabályos működést és gazdálkodást megalapozó, valamint a korrupciós veszélyek ellen védettséget biztosító belső kontrollrendszerre, a helyi önkormányzatok ellenőrzése keretében továbbá figyelmét azokra a területekre koncentrálja, ahol a beazonosított kockázatok alapján arra a leginkább szükség van.

Az ÁSZ 2017. első félévében értékeli az uniós forrásból finanszírozott kutatási-fejlesztési és innovációs támogatások nyomon követési rendszerét, amivel támogatja a GDP eredményes és hatékony állami újraelosztását, illetve visszajelzést ad, hogy az állam célszerűen avatkozik-e be a gazdasági folyamatokba. A beruházások eredményes megvalósításának elősegítése érdekében kiemelten ellenőrzi az ÁSZ a folyamatban lévő nagyberuházásokat az integritási elvek érvényesülése és irányítás eredményessége szempontjából. Folytatódik az adózással kapcsolatos folyamatok működését meghatározó informatikai rendszerek ellenőrzése, mivel a közpénzügyek korszerű működésének nemcsak szerves, alapvető fontosságú elemét képezik az informatikai rendszerek és folyamatok, hanem egyúttal jelentős kockázatot is képviselnek a közpénzügyi folyamatokban.

A közpénzfelhasználás ellenőrizetlen, „fehér foltjainak” felszámolását szolgálja a köztestületek közfeladatok ellátására kapott támogatásainak, valamint a köznevelési és szociális szolgáltatást nyújtó államháztartáson kívüli intézmények költségvetési támogatásának felhasználására irányuló témacsoportos ellenőrzések szisztematikus folytatása. Ebbe az irányba mutat az alapítványok, közalapítványok gazdálkodásának 2017. első félévében is folytatódó ellenőrzése. A fenntartható fejlődés céljainak támogatása érdekében folytatódik a parlagfű elleni védekezésre fordított pénzeszközök felhasználásának, a kéményseprő-ipari közszolgáltatások megfelelőségének, valamint a levegő minőségének megóvását célzó intézkedések eredményességének és hatékonyságának ellenőrzése. Ez utóbbi ellenőrzés más nemzeti számvevőszékekkel való együttműködés keretében valósul meg, ami lehetőséget ad az ellenőrzési tapasztalatok cseréjére.

A költségvetési szervek pénzügyi és vagyongazdálkodásának ellenőrzése során hangsúlyos témaként kezeli az ÁSZ a jelentős nemzetgazdasági értéket képviselő víziközmű-vagyonnal gazdálkodó regionális vízművek gazdálkodásának ellenőrzését, továbbá áthúzódó ellenőrzés keretében kerül sor a gyermekvédelem intézményrendszerének ellenőrzésére. Az ÁSZ ellenőrzési megállapításai fokozottabb hasznosulása érdekében 2017. első félévében is folyamatosan végzi utóellenőrzéseit. Az intézkedési tervben foglalt feladatok megvalósulásának értékelésével az ÁSZ visszacsatolást ad mind a döntéshozók, mind az ellenőrzött szervezetek számára, ezáltal hozzájárul a szükséges intézkedések tényleges végrehajtáshoz és a közpénzügyek rendezettségének javulásához.

Állami Számvevőszék

Megszakítás