ÁSZ

HU | EN

Sajtóközlemények

Az Állami Számvevőszék szerepe és tevékenysége a korrupció elleni küzdelemben

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) hivatali típusú legfőbb ellenőrző intézményként, tekintettel törvényben rögzített tanácsadó szerepére, építve a Stratégiájában foglaltakra, hasznosítva a nemzetközi jó gyakorlatokat is elkötelezte magát az integritásalapú közigazgatási kultúra meghonosítása mellett. Az ÁSZ megközelítése nagy hangsúlyt helyez a társadalom és a közigazgatás által vallott értékek gyakorlati megvalósítására, egy preventív eszközrendszer alkalmazására. Az alábbi összefoglaló a korrupció elleni küzdelem érdekében 2011-ben létrejött állami együttműködés, 2014. december 11-én megrendezett éves értékelésére készült.

Az Állami Számvevőszék a holland Számvevőszékkel való együttműködés keretében megalapozott, majd 2009-ben elindított Integritás projekt révén, a kapcsolódó kockázatok beazonosításával, a módszertan kidolgozásával, az integritás tartalmi elemeinek definiálásával megteremtette e szemlélet megismerésének alapjait. A 2011-ben indított évenkénti felméréssorozattal az ÁSZ egyedülálló „magyar modellt” alakított ki az egyes intézmények szervezeti integritásának erősítésére kifejlesztett holland módszer adaptálásával, továbbfejlesztésével és az egész magyar közszférára való kiterjesztésével.

A 2014. évi eredmények visszaigazolták: az ÁSZ integritás felmérése képes a visszacsatolásra, a tendenciák nyomon követésére, a tett kormányzati intézkedések hatásának mérésére, a korrupciós kockázatok növekedésének vagy csökkenésének jelzésére. A 2014. évi adatfelvételben minden eddiginél több, 1584 szervezet vett részt. A felmérés keretében önként válaszoló intézmények által foglalkoztatottak hivatali létszáma meghaladta a magyar közszféra teljes létszámának 55 százalékát, vagyis széleskörű elköteleződés mutatkozik. Egyre emelkedik azon intézmények száma, amelyek az integritás erősítését, illetve a korrupciós kockázatok azonosítását a korrupció megelőzésének fontos eszközeként tartják számon.

Az idei évben visszaigazolást nyert az ÁSZ azon alapvetése, miszerint az Integritás felmérés évenkénti kitöltése mellett elkötelezett szervezetek (Integritás Támogatók Köre) a tudatosabb cselekvéssel elért pozitív tendencián keresztül példát mutathatnak a közszféra többi intézménye számára is. A korrupciós kockázatok kismértékű csökkenése és a kontrollok szintjének egyidejű emelkedése, vagyis a kockázatok és a kontrollok közötti olló szűkülése jellemzi azon 953 intézményt, amelyek az ÁSZ hosszú távú együttműködési ajánlatát elfogadva csatlakoztak az Integritás Támogatók Köréhez. E körben torzításmentesen összehasonlíthatóvá váltak az eredmények.

Az ÁSZ folyamatosan törekszik az integritás tudatosság növelésére, amelynek érdekében konferenciák és jó gyakorlat szemináriumok sorát szervezte meg az elmúlt években. Mindemellett az ÁSZ fontosnak tartja a témában megfelelően képzett szakemberek rendelkezésre állását, így a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen indított integritás tanácsadói képzést is támogatja az Integritás projekt keretében kidolgozott tananyagok rendelkezésre bocsátásával.

Az ÁSZ ez irányú tevékenysége 2013-ban jogszabályi szinten is hasznosult, hiszen a kapcsolódó kormányrendeletben testet öltött a kormányzati elköteleződés is. A 2014. évi felmérés tanulsága, hogy a kormányrendelet rövid idő alatt is jelentős előrelépést eredményezett a jogszabállyal érintett intézményi körben. Különösen megfigyelhető ez a hatás a korrupcióellenes témakörben tartott képzések általánossá válásában, a korrupciós kockázatelemzés területén megvalósított fejlesztésekben, illetőleg a korrupció elleni intézkedési tervek kidolgozásában.

Az ÁSZ megkezdte az integritás adatfelvételben alkalmazott eszközök beépítését az ellenőrzési tevékenységébe, illetve a felmérések eredményeit figyelembe veszi az ellenőrzési terv és az ellenőrzési programok kialakítása során. A felmérés a kormányzat felé is hasznos információkat szolgáltat a közszféra integritás kontrolljai fejlesztése területén.

Az ÁSZ integritással kapcsolatos eredményei nemzetközi szinten is elismerést nyertek, hiszen más számvevőszékek részéről felmerült igények alapján nemzetközi jó gyakorlat szemináriumot rendezett. Ennek célja az integritás szemlélet és az integritásalapú közigazgatási kultúra meghonosítása terén szerzett tapasztalok megosztása volt.

Az ÁSZ a szemléletváltás „motorjaként”, annak megvalósításában új eszközként öntesztekkel támogatja a közszféra intézményeit, első körben az önkormányzatokat, az egyházi intézményeket és a nemzetiségi önkormányzatokat. Az öntesztet alkalmazó szervezeteknél javulhat a belső kontrollrendszer, erősödhet az önellenőrzési képessége, vagyis elősegíthető a szervezeti integritás megszilárdulása.

Állami Számvevőszék

Megszakítás