ÁSZ

HU | EN

Sajtóközlemények

Az ÁSZ reagálása a Közbeszerzési Döntőbizottság határozataira

Az Állami Számvevőszék értesült arról, hogy a Közbeszerzési Döntőbizottság a Pécsi Tudományegyetem szabálytalan közbeszerzései ügyében, az ÁSZ jogorvoslati kérelme alapján indult eljárásokat elkésettség okán – érdemi vizsgálat nélkül – megszüntette. Az ÁSZ megdöbbentőnek tartja, hogy egyesek „sikerként” könyvelik el, ha egy megközelítőleg 2 milliárd forint közpénzt érintő törvénysértés gyanúja egy eljárási kifogás miatt maradhat érdemi kivizsgálás nélkül.

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) ellenőrzési terve alapján több ütemben, az összes állami és egyházi fenntartású felsőoktatási intézmény gazdálkodását értékeli. Az ÁSZ eddig kilenc felsőoktatási intézmény ellenőrzését végezte el. A többi intézménynél, köztük a Pécsi Tudományegyetemnél (PTE) az ellenőrzés jelenleg is folyamatban van.

A PTE ellenőrzése során az ÁSZ közbeszerzési szabálytalanságokat tárt fel. Az egyetem számos esetben, két év alatt megközelítőleg 2 milliárd forint értékben – a törvényi előírások ellenére – mellőzte közbeszerzési eljárás lefolytatását. Az ÁSZ élt a közbeszerzési törvényben biztosított lehetőségével és jogorvoslati eljárást kezdeményezett a Közbeszerzési Döntőbizottságnál. A korábbi sajtóközlemény itt érhető el.

A Pécsi Tudományegyetem az eljárás során érdemben nem vitatta a közbeszerzési jogsértést, eljárásjogi indokra hivatkozva, elkésettség okán kérte az eljárások megszüntetését, aminek a Közbeszerzési Döntőbizottság helyt adott.

Az ÁSZ álláspontja az, hogy a jogsértésekről az egyetem által szolgáltatott adatok többszöri kiegészítését követően szerzett tudomást, és ennek megfelelően, a tudomásszerzést követően, a törvényben meghatározott 30 napos határidőben tett intézkedést a jogorvoslati eljárás megindítása iránt.

Az ÁSZ felhívja a figyelmet, hogy a Döntőbizottság határozatai érdemben nem mondták ki, hogy a PTE jogszerűen mellőzte sorozatosan a közbeszerzési eljárások lefolytatását. Jelezzük továbbá, hogy az Állami Számvevőszék a törvényben biztosított lehetősége alapján jelzéssel élt a Közbeszerzési Hatóság elnökénél, tekintettel arra, hogy a Hatóság elnöke hivatalból is kezdeményezheti a Döntőbizottság eljárását.

Az ÁSZ megdöbbentőnek és rendkívül károsnak tartja, hogy egyesek „sikerként” könyvelik el az eljárások megszüntetését. Meggyőződésünk, hogy egy a felnövekvő generációkat oktató felsőoktatási intézménynek – amely a hazai jogász- és közgazdászképzés egyik kiemelt intézménye is – mintaadó, példaértékű szervezetnek kell lennie, és a felelősségre vonás – eljárásjogi indokokkal való – elkerülése helyett, a jogkövető magatartásra, gazdálkodásra kell törekednie.

A felsőoktatási intézmények számvevőszéki ellenőrzése kiemelt társadalmi érdek, és azért is különösen indokolt, mivel az ÁSZ Integritás-felmérése – ami a közszféra korrupciós kockázatait térképezi fel – évről-évre a felsőoktatási intézmények esetében mutatja az egyik legmagasabb korrupciós veszélyeztetettséget.

A Pécsi Tudományegyetem ellenőrzéséről az ÁSZ részletes jelentést készít, amelyet az ellenőrzés lezárását követően hoz nyilvánosságra.

Állami Számvevőszék

Megszakítás