A fenntartható fejlődéssel összefüggő ENSZ célkitűzések megvalósításának ellenőrzését készíti elő az Állami Számvevőszék. Ennek érdekében szervezett szakmai egyezetést az ÁSZ, az érintett minisztériumok és a Központi Statisztikai Hivatal képviselőinek részvételével, 2017. október 16-án. A számvevőszékek világszervezete (INTOSAI) által koordinált, világszerte több mint negyven országban lezajló ellenőrzéssorozat célja, hogy feltárja, az egyes kormányok milyen mértékben készültek fel a fenntartható fejlődési keretrendszer feladatainak megvalósítására.
A fenntartható fejlődés keretrendszerét (Agenda 2030) az ENSZ 2015 szeptemberében fogadta el – ezzel lefektetve a kiegyensúlyozott társadalmi fejlődés, a tartós gazdasági növekedés és a környezet hosszú távú védelmének feltételeit. A 193 ország által támogatott 17 fenntartható fejlődési cél (SDG-k) a társadalmi élet összes területét érinti. A célok valamennyi gazdasági ágazatra kiterjedő, összefüggő rendszert alkotnak, így a kitűzött feladatok teljesítése érdekében a kormányzati és egyéb szereplőknek átfogó, összehangolt koncepció szerint kell megvalósítaniuk szakpolitikai intézkedéseiket.
A globális célok megvalósításának ellenőrzés szakmai kereteiről az INTOSAI Fejlesztési Szervezete (IDI) és az ENSZ Szociális és Gazdasági Igazgatósága idén július 20-21. között az ENSZ New York-i székházában rendezett műhelyvitát, melyen az Állami Számvevőszék is képviseltette magát. A nemzetközi, koordinált ellenőrzés – a műhelyvitán megtárgyalt módszertannal összhangban – azt vizsgálja, milyen mértékben adaptálták a kormányok az Agenda 2030-at a nemzeti fejlesztési célkitűzések közé. Biztosították-e az erőforrásokat a célok végrehajtására, illetve kialakítottak-e megfelelő nyomon követési, felülvizsgálati és jelentéstételi rendszereket a megvalósítás ellenőrzésére.
Az Állami Számvevőszék által kezdeményezett október 16-i találkozó célja a nemzetközi ellenőrzés keretében végrehajtandó magyarországi ellenőrzés előkészítése volt. A szakmai egyeztetés sorozat első találkozóját Domokos László elnök nyitotta meg. Az eszmecserén részvettek a fenntarthatósági célok megvalósításában érintett szaktárcák – a Belügyminisztérium, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Földművelésügyi Minisztérium, az Igazságügyi Minisztérium, a Külgazdasági és Külügyminisztérium, a Miniszterelnökség, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium – képviselői, szakértői, valamint a Központi Statisztikai Hivatal részéről dr. Vukovich Gabriella elnök asszony is.
A kormányzati szervek részvételével zajló első találkozót a közeljövőben további, a témával kapcsolatos egyeztetések követik majd a hazai fenntartható fejlődési párbeszéd további szereplőivel, a Nemzeti Fenntartható Fejődési Tanács képviselőivel, a Köztársasági Elnöki Hivatallal, az Alapvető Jogok Biztosával, az Országgyűlés Fenntartható fejlődés bizottságával, valamint a Magyar Tudományos Akadémiával. Ezután alakítja ki az ÁSZ az ellenőrzés programját, majd hajtja végre a számvevőszéki ellenőrzést.
Állami Számvevőszék