Az Állami Számvevőszék törvényi kötelezettségének megfelelően elkészítette 2012. évi Tájékoztatóját, amit 2013. május 2-án Domokos László, az ÁSZ elnöke átadott Jakab Istvánnak, az Országgyűlés alelnökének.
Szükséges az önkormányzati adósságrendezés, az EU-s támogatással megvalósult beruházások kockázatot hordoznak, a magyar adósságszerkezetet rontotta a nemzetközi szervezetektől felvett hitelcsomag – íme néhány tény, amire 2012-ben az Állami Számvevőszék mutatott rá. Nagy előrelépés, hogy tavaly az új ÁSZ-törvénynek megfelelően már minden jelentéshez intézkedési tervet kellett készítenie az ellenőrzött szervezeteknek.
Az ÁSZ 2012-ben 112 jelentést hozott nyilvánosságra, szemben az egy évvel korábbi 72 jelentéssel. A növekedés elsősorban arra vezethető vissza, hogy az ÁSZ befejezte a magyarországi városok összességét reprezentáló 63 városi önkormányzat pénzügyi helyzetének ellenőrzését, és ezzel egyedülálló látleletet kapott az önkormányzati rendszer pénzügyeiről.
Önkormányzati jelentéseink rámutattak, hogy olyan intézkedésekre van szükség, amelyek megakadályozzák az önkormányzati adósságállomány újratermelődését. Kiderült, hogy az önkormányzatok eladósodásának hátterében részben az EU-s beruházások önerő igényének fedezetét biztosító saját forrás hiánya állt. Rámutattunk, hogy az uniós források felhasználásában elmaradásban van az ország, a pályázati rendszer lassúsága pedig jelentősen rontja a felhasználás hatékonyságát. Ellenőrzési tapasztalataink visszaköszöntek az új önkormányzati törvényben és az önkormányzatok adósságrendezési programjában, valamint figyelembe vették tapasztalatainkat az uniós forrás-felhasználási stratégia megújításánál is.
Az ÁSZ az Alaptörvénynek megfelelően 2012-ben kiemelt figyelmet fordított a közpénzügyi fenntarthatóság és az adóssághoz kapcsolódó kockázatok kérdésére. Erre a területre fókuszált a költségvetési tervezetről készített véleményünkön és a zárszámadási jelentésünkön túl az államadósság alakulását vizsgáló jelentésünk is. Adósság-jelentésében az ÁSZ rámutatott, hogy az IMF-től, illetve az Európai Bizottságtól felvett devizahitel rontott az adósságállomány összetételén.
2012-es ellenőrzéseink arra hívták fel a figyelmet, hogy Magyarországnak a gazdasági gondok leküzdéséhez át kell állnia egy olyan növekedési pályára, ami nem jár együtt a jövőnk és gyermekeink jövőjének felélésével. Az országgyűlési ülésnapok háromnegyedében előkerültek a számvevőszéki megállapítások, 13 jelentésünket pedig a bizottságok is napirendre tűzték. Az ÁSZ megállapításait felhasználva újult meg a postai szolgáltatásokról, a fővárosi forrásmegosztásról, a szerv-transzplantációról szóló szabályozás, illetve a katasztrófavédelmi törvény is. Elemzéseivel az ÁSZ hozzájárult ahhoz, hogy a Költségvetési Tanács 2012-ben valamennyi döntését konszenzussal hozta meg, valamint hogy a Kormány és az Országgyűlés a Tanács számos javaslatát figyelembe vette a költségvetéssel összefüggő döntései során.
2012-ben végleg lezárult a következmények nélküli ellenőrzések korszaka Magyarországon, ez volt ugyanis az első olyan teljes esztendő, amikor az új számvevőszéki törvény volt hatályban, így tavalyi jelentéseink mindegyikéhez konkrét intézkedéseket előíró terv készült. Ez komoly előrelépés, hisz az ÁSZ-törvény hatályba lépése előtt a számvevőszéki javaslatok alig több mint felének volt konkrét intézkedésben tetten érhető következménye.
A költségvetés és az állampénzügyek egyensúlyának megtartása érdekében az Állami Számvevőszék tavaly lemondott 216,6 millió forint fejezeti egyensúlybiztosítási tartalék és 219,3 millió forint maradvány felhasználásáról. Hatékonyabb működésével az Állami Számvevőszék 2012-ben tehát 435,9 millió forint közpénzt takarított meg, azaz költségvetésének több mint 6 százalékával tudott hozzájárulni az államháztartási egyensúly javításához.
A „Tájékoztató az Állami Számvevőszék 2012. évi szakmai tevékenységéről és beszámoló az intézmény működéséről” című dokuemtumot az alábbi linken töltheti le.